wtorek, 15 sierpnia 2000

WAMPIRY

Wampiry, w niektórych kulturach znane także między innymi jako nosferatu bądź adze, to nieumarłe stworzenia towarzyszące ludziom prawdopodobnie od początku ich istnienia. Obecnie, tak jak ich żywiciele, występują już niemal w każdym zakątku świata - z reguły w pobliżu ludzi, na których mogą w spokoju żerować. W ostatnim czasie stają się coraz mniej ostrożne - tyczy się to głównie młodszych osobników - lecz mimo to wciąż bardzo niewielu świadomych jest ich istnienia.
Aparycja: Wampiry odznaczają się przede wszystkim niebywałą urodą, a właściwie pewnym wewnętrznym urokiem, który każe śmiertelnikom zawiesić oko nawet na tych mniej urodziwych osobnikach, z których wampiryzm nie zdołał wycisnąć wrodzonej brzydoty. Ich skóra jest nienaturalnie blada, a kły znacznie wydłużone. Tuż po przemianie tęczówki piskląt niekiedy zmieniają barwę na pomarańczową lub czerwoną, rzadziej złotą, natomiast u starych wampirów często można zauważyć spiczaste uszy. Nosferatu są niemal całkowicie wolne od procesu starzenia się; wieczność spędzają dokładnie takie, jak w chwili przemienienia, dlatego też unikają przemieniania dzieci.
Funkcjonowanie: Jak powszechnie wiadomo, wampirza dieta składa się z krwi - niekoniecznie ludzkiej, chociaż jedynie ona posiada wszystkie niezbędne im do życia składniki w wystarczających ilościach i pozwala na dłuższe niż dwa dni przerwy między posiłkami. Wampiry unikające ludzkiej krwi zmuszone są posilać się częściej i bardzo urozmaicać swoją dietę - bazowanie na jednym czy dwóch gatunkach zwierząt skutkuje wyraźnym osłabieniem, może nawet w końcu doprowadzić do śmierci. Spożywanie ludzkiego pokarmu - którego walory smakowe tak swoją drogą są porównywalne do walorów zwierzęcej krwi, czyli delikatnie mówiąc nieciekawe - może spowodować u wampira poważne problemy z przewodem pokarmowym, który zwyczajnie nie jest przystosowany do radzenia sobie z pokarmem innym niż posoka. Krew ghuli natomiast przez większość wampirów traktowana jest jako ostateczność; nawet jeśli jest pełnowartościowa zupełnie tak, jak ludzka, jej smak pozostawia wiele do życzenia - tak wiele, że zwierzęca krew wydaje się smakować prawie jak najdelikatniejszy rarytas. Mimo to wśród wampirów zdarzają się jej amatorzy. Jeśli chodzi o tryb życia, nosferatu zdecydowanie preferują porę nocną, chociaż w obecnych czasach coraz więcej ich decyduje się prowadzić dzienny tryb życia.
Zdrowie: Najniebezpieczniejszy dla wampira jest brak krwi; ciało głodującego nosferatu powoli zaczyna słabnąć i się rozkładać, a postępujących coraz szybciej zmian katabolicznych w pewnym momencie nie da się już odwrócić w żaden sposób. Inne zagrożenie stanowią choroby; wampiry posiadają swój własny zestaw wirusów i nielicznych bakterii, które wywołują u nich choroby bardzo zbliżone objawowo do tych ludzkich. Światło słoneczne nie stanowi dla nich jako takiego niebezpieczeństwa, chociaż w zbyt dużych ilościach może powodować dotkliwe poparzenia skóry. Czosnek również nie ma na nich zabójczego wpływu, co nie zmienia faktu, że wyjątkowo nie lubią jego zapachu. Obojętnie są im też wszelkiego rodzaju symbole religijne. Zabić wampira można jedynie poprzez dekapitację i spalenie zwłok bądź wbicie kołka w serce.
Zdolności: Wampiry cechuje przede wszystkim nadzwyczajna siła, szybkość i zwinność, które czynią z nich zabójców idealnych. Ich zmysły - głównie słuch i węch - są wyostrzone niemal tak jak u ghuli, widzą także całkiem nieźle w ciemności. Zdrowy i dobrze odżywiający się adze wykazuje też niespotykane zdolności regeneracyjne pozwalające na przykład w ciągu kilku dni zasklepić głębokie rany. U niektórych osobników, głównie tych starszych, występuje zdolność przemiany w nietoperza bądź wilka, rzadziej w obłok mgły, przy czym wampir w pewnym sensie dziedziczy tę umiejętność po swoim stwórcy - nie ma możliwości, by nosferatu, którego stwórca zmieniał się w wilka, sam przemieniał się w nietoperza lub mgłę.
Rozmnażanie: Wampirem można stać się wyłącznie poprzez wypicie krwi wampira. Przemiana jest niezwykle bolesna i trwa do dwóch dni, a pisklę w pierwszych miesiącach życia jest w stu procentach zależne od swego stwórcy i niemal ślepo mu oddane. Wraz ze stopniowym usamodzielnianiem się ogranicza się także jego nieskrępowana niczym żądza krwi, nad którą dodatkowo uczy się panować, dzięki czemu powoli przestaje stanowić zagrożenie i rzucać się bezmyślnie na wszystko, w czym wyczuwa krew.
Nie wiadomo z czego to wynika, ale większość wampirów jest niepłodna. Zdarzają się jednak mogące mieć dzieci wyjątki, ale ich potomstwo od urodzenia jest z reguły słabe i chore. Dziecko wampira i wampirzycy również rodzi się człowiekiem, a jego kondycja jest jeszcze gorsza.
Społeczność: Wśród nosferatu nie istnieje coś takiego jak hierarchia - w teorii każdy samodzielny wampir jest równy innym. Ale, tak jak wszędzie, są równi i równiejsi, tak więc starsze, potężniejsze wampiry mogą znacznie więcej niż te słabsze i młodsze, które raczej wolą schodzić im z drogi.

http://i1.kwejk.pl/k/obrazki/2014/08/f5af9a48f2151007fde70eac8ea43575_gif.gif

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz